Home Wskazówki podróżnicze 10 interesujących faktów o Berlinie

10 interesujących faktów o Berlinie

58
0
10 interesujących faktów o Berlinie

Upadek muru berlińskiego w 1989 roku był przełomowym momentem w historii, oznaczał koniec zimnej wojny i rządów Związku Radzieckiego.

Mur został zbudowany w 1961 roku, dosłownie iw przenośni dzielił kapitalistyczny zachód i komunistyczny wschód. Nadal można zobaczyć niektóre fragmenty muru rozsiane po całym mieście, jako przypomnienie fascynującej historycznej przeszłości Berlina. Miejski wypad do Berlina ma wiele do zaoferowania dla każdego.

1. Nadal możesz odwiedzić Checkpoint Charlie

Niesławne przejście graniczne między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Możesz odwiedzić pobliskie Muzeum Mauera, aby dowiedzieć się więcej o murze berlińskim.

2. Berlin ma wiele kanałów

Berlin ma więcej kanałów niż Amsterdam i Wenecja. Szacuje się, że ma około 1700 mostów, w tym most Oberbaum.

3. Brama Brandenburska jest symbolem pokoju

Jeden ze słynnych berlińskich zabytków, XVIII-wieczny pomnik zamówiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II, a od 1990 roku symbolizuje zjednoczenie Niemiec.

4. Reichstag jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Niemczech

Dawny budynek parlamentu, niesławny z powodu pożaru Reichstagu w 1933 roku, był gospodarzem oficjalnej ceremonii zjednoczenia Niemiec w październiku 1990 roku. Reichstag jest drugim najpopularniejszym miejscem turystycznym odwiedzanym w Niemczech.

5. Galeria Eastside to najdłuższa galeria plenerowa na świecie

Zachowany fragment muru berlińskiego, około 1,3 km, został przekształcony w galerię sztuki pod gołym niebem, a artyści graffiti z całego świata odcisnęli na nim swój twórczy ślad.

Prawdopodobnie najsłynniejszy utwór „Mój Boże, pomóż mi przetrwać tę śmiertelną miłość” lub „Braterski pocałunek” jest repliką słynnego zdjęcia radzieckiego przywódcy Breżniewa i przywódcy NRD Ericha Honeckera biorących udział w socjalistycznym braterskim pocałunku.

6. Budowa Pomnika Holokaustu w Berlinie zajęła 17 lat

Niewątpliwie Niemcy mają mroczną i tragiczną przeszłość. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Petera Eisenamna, jest dobitnym przypomnieniem, ile osób zginęło pod nazistowskim reżimem.

7. Wyspa Muzeów została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Pięć głównych muzeów w Berlinie znajduje się na jednej wyspie, kompleks obejmuje Altes, Neues, Alte Nationalgalerie, Bode i Pergamon.

8. Pałac Charlottenburg został nazwany na cześć króla Jerzego I, siostry Wielkiej Brytanii

Pałac był pierwotnie znany jako Pałac Lietzenburg, ale został przemianowany na cześć Sophie Charlotte z Hanoweru, młodszej siostry króla Jerzego I. Pałac jest klasycznym przykładem architektury barokowej i jest tam pochowanych wielu członków pruskiej rodziny królewskiej, w tym Wilhelm I, pierwszy cesarz niemiecki.

9. Berlin ma ponad 80 jarmarków bożonarodzeniowych

Berlin jest idealnym miejscem na wypad do miasta i odkrywanie licznych jarmarków bożonarodzeniowych, na których z pewnością znajdziesz prezenty dla swoich bliskich!

10. Kolumna Zwycięstwa ma platformę widokową

Kolumna Zwycięstwa, lub jak nazywają ją miejscowi „Złota Lizzie”, pierwotnie stała na Königsplatz i została przeniesiona do Großer Sternin 1939 na rozkaz Hitlera.

Przetrwał nawet drugą wojnę światową z bardzo niewielkimi uszkodzeniami. Możesz kupić bilety, aby uzyskać niesamowite widoki na Berlin z Kolumny Zwycięstwa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here