Home Wskazówki podróżnicze 8 najważniejszych atrakcji turystycznych w Stambule

8 najważniejszych atrakcji turystycznych w Stambule

58
0
8 najważniejszych atrakcji turystycznych w Stambule

Dawniej znany jako Konstantynopol i niegdyś uważany za stolicę świata, Stambuł jest punktem, w którym Wschód spotyka się z Zachodem. Stambuł to ekscytujące, kosmopolityczne miasto o bogatej i różnorodnej historii; od władców rzymskich po Imperium Osmańskie i nadal możesz doświadczyć ich dziedzictwa.

Odkryj najważniejsze atrakcje, których możesz doświadczyć podczas naszego pobytu w Stambule.

1. Wyrusz w rejs po Bosforze

Fakultatywną wycieczką, którą gorąco polecamy, jest rejs statkiem po Bosforze. Usiądź na pokładzie z kuflem Efes, narodowego piwa Turcji i podziwiaj piękne okolice, takie jak Pałac Beylerbeyi, letnia rezydencja sułtanów osmańskich i Rumeli Hisari, średniowieczna forteca.

2. Wybierz się na spacer po Taksim

Pomnik Republiki, który przedstawia założycieli Republiki Tureckiej, znajdujący się na placu Taksim, jest główną dzielnicą rekreacyjną i uważaną za bardzo nowoczesną część Stambułu; spacer po ulicach przypomina Grafton Street, z tym że jest dużo bardziej tętniący życiem, a sklepy i restauracje wydają się być otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu! Zamów lody u jednego ze sprzedawców, podadzą ci je w bardzo zabawny sposób!

3. Przeglądaj Pałac Topkapi

Kilku członków zespołu Travel Department cieszy się z wizyty w Topkapı.

Topkapı była główną rezydencją i siedzibą sułtanów osmańskich. Kiedy Imperium Osmańskie zakończyło się w 1923 roku, stało się muzeum, a dziś daje fascynujący wgląd w osmański styl życia.

4. Poznaj Hagię Sophię

Uważana za uosobienie bizantyjskiej architektury, Hagia Sophia to wspaniały i historyczny budynek, który pierwotnie był kościołem, potem meczetem, a dziś jest muzeum. Możesz również spotkać popularnego mieszkańca wśród odwiedzających – Kotkę Gli, która mieszka w Hagia Sophia od ponad 10 lat i ma nawet własne konto na Instagramie!

5. Sklep w Grand Bazaar

Na największym i najstarszym zadaszonym rynku na świecie można znaleźć prawie wszystko, od tureckich przysmaków, dywanów, biżuterii, herbaty po wyroby skórzane. Pamiętaj, aby odrzucić pierwszą ofertę i spróbować targować się, czyli „pazarlik” po turecku, z niższą ceną, jest to bardzo oczekiwane i to część zabawy podczas zakupów na Krytym Bazarze.

6. Odwiedź Błękitny Meczet

Arcydzieło ukończone w 1619 roku przez osmańskiego architekta Sedefkara Mehmeta Agę, dla turystów znane jest jako „Błękitny Meczet” ze względu na oszałamiające niebieskie tytuły we wnętrzach. Ponieważ meczet jest nadal aktywny, podczas wizyty trzeba będzie odpowiednio się ubrać, kobiety będą musiały zakryć głowy szalikiem, a wszyscy odwiedzający będą musieli zakryć kolana i ramiona.

7. Ciesz się kuchnią turecką

Kuchnia turecka uważana jest za jedną z najlepszych na świecie ze względu na różnorodność niesamowitych produktów w całym kraju. Tureckie jedzenie jest w większości dziedzictwem kuchni osmańskiej, ale na przestrzeni wieków wpływały na nie różne inne kultury.

W Turcji można spróbować wielu różnorodnych potraw; Meze to wybór małych dań, takich jak humus, dolma i babagannuş, i jest doskonałym wprowadzeniem do kuchni tureckiej.

Zespół Travel Department niedawno odwiedził „Pudding Shop”, restaurację odwiedzaną przez podróżników wędrujących szlakiem hipisów, i delektował się pysznym Doner Kebab. Nasz przewodnik polecił Ayran, napój na bazie słonego jogurtu. Dla tych, którzy mają ochotę na coś nieco mocniejszego, polecamy Raki, czyli Lions Milk, alkohol o smaku anyżu, podobny do greckiego Ouzo. Jedną z naszych ulubionych potraw była Lahmacuna,

8. Relaks w łaźni tureckiej

Wycieczka do Turcji nie byłaby kompletna bez doświadczenia autentycznej łaźni tureckiej. W wolnym czasie polecamy odwiedzić Cagaloglu Hamami, ostatnią łaźnię turecką zbudowaną w czasach Imperium Osmańskiego w 1741 roku.

Wybierz się na wycieczkę do Stambułu, a jeśli chcesz zobaczyć więcej tego fascynującego kraju, możesz również cieszyć się naszymi wakacjami w Stambule i starożytnej Turcji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here