Home Historie z podróży Indie – Splendours of Delhi, Taj Mahal i Rajasthan

Indie – Splendours of Delhi, Taj Mahal i Rajasthan

79
1

Najcieplejsze powitanie

Niedawno podróżowałem do Indii w towarzystwie 37 innych osób, które korzystały z pakietu „Splendor of India” irlandzkiej firmy „Travel Department”.

Lotnisko w Dublinie było punktem odlotu do Abu Zabi i połączonym lotem do Delhi z Etihad Airways, które zapewniało nam 11 godzin lotu. Wiza przyznana jest konieczna, aby odwiedzić ten kraj, a wypełnienie jej jest bólem głowy. Samolot ląduje na lotnisku w Delhi co trzy minuty, więc odprawa imigracyjna może być myląca i bardzo czasochłonna.

Nasza trasa wycieczki obejmowała Złoty Trójkąt, na który składają się Delhi, Agra i stolica Radżastanu Jaipur, a ostatnie dni spędziliśmy w Jodhpur i Udaipurze, które również znajdują się w stanie Radżastan. Następnie lot wewnętrzny zabrał grupę z powrotem do Delhi na jeszcze jedną noc w stolicy kraju przed naszą długą podróżą do domu.

Kraj

Indie mają 1,3 miliarda mieszkańców i są najbardziej zaludnioną demokracją na świecie z 416 mieszkańcami na kilometr kwadratowy. Samo Delhi liczy 25 milionów mieszkańców, a nasze wprowadzenie do stolicy okazało się chrztem bojowym.

Luty jest najlepszym miesiącem na podróżowanie w te strony, ponieważ temperatury wahają się od 23-26 stopni Celsjusza. Ludzie są wszędzie, używając każdego środka transportu – tuc tuc, rikszy, motocykla, samochodu, traktora, ciężarówki, autobusu i wszystko jest naprawdę możliwe.

Ruch jest chaotyczny, a pierwszeństwo mają ci, którzy poruszają się pierwsi, z wyjątkiem krowy, która może przejść przez ulicę w wolnym tempie, a pojazdy starają się nie uderzyć w święte zwierzę. Regionalna sieć kolejowa jest zajęta, podobnie jak lokalne autobusy, które często są zapchane ludźmi korzystającymi z drabin, aby znaleźć wolne miejsce na dachu.

Ślady i wgniecenia na pojazdach to sposób na życie, ponieważ grzywka jest uważana za normalną, a kierowcy są szczęśliwi, gdy mogą kontynuować podróż. Słychać również ciągły dźwięk klaksonów przez cały dzień.

Kilka porad dotyczących podróży

Miejsce na wszystko jest na wagę złota, a fronty sklepów wykorzystują to z maksymalnym efektem w większości długich godzin pracy każdego dnia.

Smog nie jest zdrowy, a to powodowało problemy z oddychaniem i oddychaniem u wielu osób w naszej grupie. Turystom mówi się, aby nie jedli ulicznego jedzenia i pili tylko wodę butelkowaną.

Toalety publiczne wymagają przyzwyczajenia, ponieważ wymagają raczej kucania niż siedzenia, podczas gdy antybakteryjny żel do rąk jest obowiązkowy, podobnie jak okulary przeciwsłoneczne. Widoczne przewody elektryczne wydają się chaotyczne na każdej ulicy.

Życie to tak naprawdę kwestia przetrwania. Widziałem sygnalizację świetlną na jednym dużym skrzyżowaniu, gdzie miejscowi bawili się lub sprzedawali pamiątki, aby dostać kilka rupii indyjskich po zatrzymaniu ruchu. Warto było odwiedzić wiele miejsc, w tym wycieczkę z przewodnikiem po Qutub Minar, najwyższym na świecie ceglanym minarecie i grobowcu Humajana,

Mahatma Gandhi

Raj Ghat jest miejscem pamięci Mahatmy Gandhiego. To jest jego cmentarz po kremacji. Chciał, aby jego prochy zostały rozrzucone na rzece, ale mieszkańcy Indii czuli, że zasługuje na specjalne miejsce.

Bardzo poruszyła mnie wizyta w Raj Ghat, który jest pomnikiem poświęconym Mahatmie Gandhiemu. Został tu pochowany po kremacji. Witrynę odwiedziło z nami wielu uczniów w każdym wieku i byliśmy zdumieni ich doskonałym angielskim i chęcią do rozmowy.

Mahatma Gandhi był człowiekiem, który szukał lepszych warunków dla ubogich w Indiach. Niektóre z jego inspirujących słów są wyryte w kamieniu na tym przestronnym miejscu, które obejmuje piękny ogród. Lista zawiera: „Słowo wypowiedziane z czystego serca nigdy nie idzie na marne”; „Kto zawsze kroczy tylko ścieżką prawdy, nigdy się nie potknie” i „W wierze nie ma miejsca na rozpacz”.

Taj Mahal

Kolejnym celem podróży była Agra, która zajęła nam ponad trzy godziny autobusem, z wycieczkami do imponującego fortu Agra, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa, oraz wizytą o wschodzie słońca w słynnym na całym świecie Taj Mahal, około 3 km od miasta.

Taj Mahal jest wykonany z białego marmuru ku pamięci ówczesnej cesarzowej Indii. Trzecia żona królewskiego cesarza Shahjahana miała na imię Mumtaz Mahal, która zmarła, rodząc czternaste dziecko, i która pozostawiła złamane serce królewskiego cesarza. Po kilku tymczasowych cmentarzach zmarłej żony im

Cesarz Mogołów ogłosił, że zostanie zbudowany pomnik, na którym zostanie pochowana na stałe. Do składania projektów zaproszono znanych architektów z całego świata, a do budowy wybrano Ustad Isa Afandi z Turcji. Prace rozpoczęto w grudniu 1631 r., A zakończono w 1648 r.

W ciągu tych lat do zakończenia budowy zaangażowanych było 20 000 robotników. Shahjahan spędził ostatnie siedem lat swojego życia jako jeniec w części fortu Agra pod kierunkiem swojego syna Aurangzeba, który uważał, że wysokie wydatki na Taj Mahal ograniczają jego dziedzictwo.

Shahjahan zmarł patrząc na Taj Mahal z fortu i został pochowany obok miłości swojego życia. Teraz turyści ze wszystkich stron świata gromadzą się, aby zobaczyć oba groby we wnętrzu tego najbardziej imponującego grobowca, który otwiera się od wschodu do zachodu słońca, z wyjątkiem piątku, kiedy jest zamknięty.

W tym niesamowitym miejscu nasza impreza wpadła na innych tubylców Tippa w David Creamer (Portroe) i Aine Cummins (Gortagarry).

Wiejskie Indie

Naszym kolejnym celem była długa podróż do Jaipur. Po drodze odwiedziliśmy Fathepur Sikri, które jest obecnie opuszczonym miastem z czerwonego piaskowca zbudowanym przez cesarza Akbara jako jego stolica.

Chociaż przestrzeń jest na wagę złota, miejscowi nie będą przeszkadzać w tego typu miejscach, ale pobliscy będą starali się wyżywić swoje rodziny, sprzedając pamiątki. Wiąże się to ze sztuką „targowania się” ceną przed zawarciem transakcji, przy czym zawsze zwracają właściwą zmianę.

Podczas protestu miejscowych musieliśmy zboczyć z autostrady, zostawiając za sobą dziesiątki ciężarówek, podczas gdy nasz kierowca wykazał się doskonałymi umiejętnościami w poruszaniu się po wielu wąskich drogach, a nawet ścieżkach zakurzonych. Teraz widzieliśmy wiejskie Indie w całej okazałości.

Kobiety ubrane w żywe kolory pracowały na polach, podczas gdy wielu mężczyzn siedziało w grupach dyskutując o polityce dnia, inni czytali gazety. Widoczne były również paszteciki z krowiego łajna i – znowu – kobiety gołymi rękami formowały krowie kupę z siana w okrągły kształt.

Łajno następnie pozostawia się do wyschnięcia, umieszczając je na domach lub układając w stos. Krowy są święte, a ich odchody, po wysuszeniu, służą do rozpalania ognia do gotowania lub do niektórych hinduskich rytuałów.

Gorące pozdrowienia

Moją wieczną pamięcią będą pozdrowienia od tubylców dla przybycia turystów dużym autobusem na odludziu. Przerwali swoje prace na polu, żeby do nas pomachać, rodzice trzymający swoje pisklęta, żeby mieć lepszy widok, a dzieci podekscytowane skaczące po poboczu.

Miasta i wsie, w tym Jamuwa Ramgarli, Raisa, Chandwaji i Shatwari, wydawały nam przyjęcia przypominające ceremonię powrotu do domu zwycięskiej drużyny, która wygrała prestiżowy turniej.

Czy to była Irlandia w latach pięćdziesiątych, kiedy życie było po to, by żyć? Wszyscy wydawali się szczęśliwi, nie mając wiele i byli zjednoczeni ze swoją własną społecznością. Po wstawaniu o godzinie 5.15 rano, aby zobaczyć Taj Mahal o świcie, dotarliśmy do celu, Jaipur Marriott Hotel, do 22:30, ale na szczęście nikt nie cierpiał tego dnia na straszny „Brzuch Delhi”. Tak,

Piękne świątynie

Jaipur (Różowe Miasto) zostało założone przez wielkiego wojownika i astronoma Maharaję Jai Singha II, który rządził w latach 1693-1743. Stolica stanu Radżastan liczy 3 miliony mieszkańców.

Bursztynowy Fort z widokiem na jezioro Maota był spektakularny, podobnie jak City Palace Museum, Jantar Mantar i Hawa Mahal (Pałac Wiatrów) w centrum miasta, gdzie, podobnie jak w innych miejscach, które odwiedziliśmy, ruch był chaotyczny.

Następnym celem było Jodhpur, podróż autobusem trwająca ponad sześć godzin, która została skrócona, oglądając działania mieszkańców na trasie, obserwując ich łagodny styl życia. Po raz kolejny kobiety ciężko pracowały, podczas gdy niektórym mężczyznom życie było łatwe.

Jodhpur (Niebieskie Miasto) znajduje się na pustyni Thar, położonej w północno-zachodniej części rzeki Luni i siedzibie Rathore Rulers z książęcego stanu Radżastan. Miejsca, które odwiedziliśmy, to Jaswant Thada i Fort Mehrangarh, skąd rozciąga się spektakularny widok na budynki w kolorze niebieskim.

Następnego dnia czekała nas siedmiogodzinna podróż autobusem do naszego celu podróży, Udaipur, i przystanek w drodze do świątyni Ranakpur Jain na wzgórzu Aravalli. Lokalny biznesmen rozpoczął budowę tej świątyni w XV wieku zgodnie z boską wizją. W dżinizmie (podobnie jak w buddyzmie) istnieje wiara w reinkarnację, która ostatecznie doprowadzi do wyzwolenia poprzez życie w oczyszczeniu.

Dżiniści nie będą jeść warzyw korzeniowych; poszczą i oddają cześć swoim ikonom i nie będą słuchać radia, telefonów komórkowych ani telewizji. Udaipur (miasto jezior) jest ekskluzywne w porównaniu z innymi miastami, a także znajduje się w stanie Radżastan. Udaipur został założony przez Maharana Udai Singh II w 1559 roku i posiada szereg sztucznych jezior.

Świetna przygoda

Nastał już czas odpoczynku z rejsem statkiem do Pałacu Jag Mandir, zbudowanego na wyspie sztucznego jeziora Pichola (zwanego także Lake Garden Palace). Lot wewnętrzny z Udaipur do Delhi pozwolił nam wrócić na właściwe tory i rano odlotu odwiedziliśmy naszą ostatnią świątynię w Delhi.

Wszystkie te strony mają swoją własną charakterystykę i były warte odwiedzenia, ponieważ większość z nas nie przejdzie ponownie w ten sposób. Nigdy nie mów nigdy, a nasz niezwykły przewodnik turystyczny, Shyam i jego potężny zespół zasługiwali na hojne wskazówki, jak wyjść poza obowiązki.

Wiele osób jest zaciekawionych celem wakacji w tych stronach, ale muszę powiedzieć, że uwielbiałem każdą minutę tej przygody i podpiszę się cytatem Mahatmy Gandhiego, który znajduje się w miejscu pamięci Raj Ghat w Delhi: „Czysta myśl jest o wiele silniejszy niż słowo mówione ”.

1 COMMENT

 1. apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk
  apk

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here