Home Recenzje miejsc docelowych Poznaj norweskie fiordy

Poznaj norweskie fiordy

65
0
Poznaj norweskie fiordy

Wakacje w fiordach Norwegii

Zdjęcie grupowe przedstawiające wodospad Steinsdalsfossen w Steine ​​Village w gminie Kvam w hrabstwie Hordaland. Wodospad znajduje się około dwóch kilometrów na zachód od dużej wioski Norheimsund i znajduje się wzdłuż Hardangerfjorden.

Podróżowałem do Norwegii z grupą zorganizowaną przez irlandzką firmę Travel Department zatytułowaną „Fjords of Norway”. Grupa 29 opuściła lotnisko w Dublinie, a Norwegian Airlines przyleciało dwie godziny później do stolicy Norwegii, Oslo.

Mój tygodniowy pobyt przekroczył wszelkie oczekiwania. Byliśmy świadkami niesamowitych miejsc, takich jak podróż pociągiem, który skręcał o 180 stopni w tunelu (Flam Railway); podróżujący jako pasażer autobusu doświadczający zakrętu o 360 stopni w tunelu prowadzącym w górę na płaskowyżu Hardangervidda; rondo w tunelach drogowych oddzielone mostem Hardanger o długości 1380 metrów; podróżowanie po stromych drogach autobusem, pociągiem lub metrem bez miejsca na błąd kierowcy, z widokiem na strome zbocza i absolutnie zapierające dech w piersiach krajobrazy. Byłem szczególnie pod wrażeniem stylu życia i postawy Norwegów (więcej o tym później!).

Piękne fiordy

Prom pływający wzdłuż Aurlandsfjord i Naeroyfjord, które są palcami słynnego na całym świecie Sognefjordu .

Fiordy Norwegii są oczywiście znane na całym świecie. Fiordy występują w miejscach, w których obecne lub przeszłe zlodowacenie rozciąga się poniżej poziomu morza i styka się z wodą morską. Następnie lodowiec cofa się po wyrzeźbieniu doliny w kształcie litery U, ze stromymi bokami i płaskim dnem.

Otwarcie w kierunku morza nazywane jest ujściem fiordu i jest zwykle płytkie, ponieważ ocean zbliża się do słodkiej wody, co nadaje jej słony smak. Jeśli formacja geologiczna jest szersza niż długa, nie jest to fiord, ale raczej zatoka lub zatoka. Killary Harbour to jedyny fiord, jaki mamy w Irlandii, rozciągający się na 16 km (10 mil), położony wzdłuż Drogi Dzikiego Atlantyku w Connemara oddzielającej hrabstwa Galway i Mayo.

Nasza grupa spędziła pierwszą noc w nowoczesnym hotelu Clarion Hotel The Hub w centrum Oslo, gdzie dozwolone były tylko cztery godziny snu, ponieważ musieliśmy wsiąść do pociągu Bergen Line na pobliskim Dworcu Centralnym o 8.20 rano następnego dnia. Malownicze widoki przez pierwsze 5 godzin przygotowały nas na pełen wrażeń tydzień.

Widzieliśmy wodospady, rzeki, góry, doliny i wioski wszelkiego rodzaju, zanim dotarliśmy do pokrytej śniegiem stacji Myrdal. Tutaj wsiedliśmy do słynnej na całym świecie kolei Flam z najlepszymi widokami z siedzeń po lewej stronie pociągu. Każdy z sześciu wagonów jest wyposażony w pięć oddzielnych hamulców, z których każdy może zatrzymać cały pociąg.

Jest to ważny środek bezpieczeństwa, ponieważ Flam Railway spada 2840 stóp na mniej niż 20 km (12,4 mil). Do imponujących prac inżynieryjnych należy 20 tuneli (18 wykopanych ręcznie), których budowa zajęła 20 lat. Wolno poruszający się hydroelektryczny pociąg zatrzymał się przy wodospadzie przed ostatecznym przybyciem do “ sennej ” wioski Flam, wkrótce obudzi go przybycie dużego statku wycieczkowego. Tutaj odwiedziłem bardzo pouczające Muzeum Kolei Flam, do którego wstęp jest bezpłatny.

Następnego dnia nasza grupa wsiadła na prom elektryczny, aby podróżować wzdłuż Aurlandsfjord i Naeroyfjord, które są palcami słynnego na całym świecie Sognefjordu, dając nam możliwość podziwiania scenerii przed przybyciem do Gadvangen.

Następnie czekała nas niesamowita podróż autobusem z pierwszym przystankiem przy wodospadzie, omijając Voss przez tunel drogowy i będąc świadkiem oszałamiającej scenerii, aby w końcu dotrzeć do naszego celu, miasta i gminy Bergen w Hordaland. dając nam możliwość podziwiania scenerii przed przybyciem do Gadvangen.

Następnie czekała nas niesamowita podróż autobusem z pierwszym przystankiem przy wodospadzie, omijając Voss przez tunel drogowy i będąc świadkiem oszałamiającej scenerii, aby w końcu dotrzeć do naszego celu, miasta i gminy Bergen w Hordaland. dając nam możliwość podziwiania scenerii przed przybyciem do Gadvangen.

Następnie czekała nas niesamowita podróż autobusem z pierwszym przystankiem przy wodospadzie, omijając Voss przez tunel drogowy i będąc świadkiem oszałamiającej scenerii, aby w końcu dotrzeć do naszego celu, miasta i gminy Bergen w Hordaland.

Wycieczka piesza po Bergen

Zrobiliśmy pieszą wycieczkę po Bergen w towarzystwie bardzo pouczającego przewodnika Andrea. Przypomniano bogatą historię nabrzeża Bryggen. Okolica była bardzo dobrze zachowana i czysta, podobnie jak wszystkie historyczne miejsca w Norwegii.

Andrea towarzyszyła nam do kolejki linowej Floien Funicular, która podkreśla „wielowarstwowe miasto” (cecha wspólna dla innych odwiedzanych norweskich obszarów miejskich) i wychodzi na drugie co do wielkości miasto Norwegii, które może pomieścić 271 949 osób. Po południu odwiedziłem Muzeum Twierdzy Bergenhus, gdzie udokumentowano wymuszony udział Szwedów w II wojnie światowej, gdy Niemcy najechały 9 kwietnia 1940 r.

Na dwa neutralne kraje skandynawskie, Norwegię i Danię. W sobotę wieczorem wielu członków grupy poszło na mszę łacińską Święty Paul’ s Kościół katolicki, a na norweskiej Mszy św. w tym samym kościele w niedzielny poranek była jeszcze większa kongregacja. Rzymskokatolicyzm jest drugą najpopularniejszą religią w Norwegii (tylko 2,9%) z największym chrześcijaństwem luterańskim na poziomie 71,5%.

Wyłączenie autobusowe z Hardangerfjord do Hardanger

139-kilometrowa wycieczka autobusowa “ Orchard of Norway ” obejmowała podziwianie pocztówkowej trasy Hardangerfjord do Hardanger z wielką inżynierią i kunsztem widoczną dla częstych tuneli drogowych i skrzyżowania na moście Hardanger, przed dotarciem do malowniczej wioski Lofthus.

To miejsce ma trasy spacerowe z oznakowaniem, a także dalsze tło z oszałamiającą scenerią. Tutaj byłem świadkiem uroczystości bierzmowania, która w Norwegii jest ceremonią potwierdzającą dojrzałość 15-letniego chłopca lub dziewczynki. W wieku 16 lat studenci podejmują decyzję o skierowaniu swojej edukacji na karierę akademicką lub zawodową. Edukacja jest bezpłatna dla uczniów szkół podstawowych, średnich i uniwersytetów

Centrum Przyrody Hardangervidda

Nie ma lepszego sposobu na spędzenie poniedziałku niż pokonanie odległości 372 km z Lofthus do Oslo i podziwianie wielu zapierających dech w piersiach widoków. Przejechaliśmy przez dolinę Mabodal do Eidfjord i odwiedziliśmy pobliskie Centrum Przyrody Hardangervidda, gdzie 20-minutowy film dał nam wgląd w historię i geografię tego regionu.

Podróż w górę iw dół płaskowyżu Hardangervidda z naszą grupą oszołomioną tunelami drogowymi, które znacznie skróciły wspinaczkę, była przywilejem. Podczas zejścia śnieg topniał w dolinach, a jeziora odzwierciedlały odbicia krajobrazu.

W końcu ponownie połączyliśmy się z miastami, które mijaliśmy podczas podróży pociągiem Bergen Line i zatrzymaliśmy się w Gol na lunch. Znowu odłączyliśmy się od linii kolejowej (która wybrała dłuższą trasę). Bardziej oszałamiające jeziora rozbawiały nasze oczy iw końcu dotarliśmy do centrum Oslo około godziny 17:00. Oslo jest stolicą z 634 293 mieszkańcami, jest zbudowane warstwowo i rozciąga się aż po góry i znajduje się na czele Oslofjordu. Słynie z terenów zielonych.

Parking jest głównie podziemny, a tunele drogowe również pomagają uwolnić się od zatorów. Zrobiliśmy pieszą wycieczkę z naszym dobrze poinformowanym przewodnikiem Andrew Hutterem. Zakup 24-godzinnej przepustki Oslo Pass był atrakcyjną opcją, aby odwiedzić liczne muzea zaspokajające różnorodne zainteresowania, ale zdecydowałem się skorzystać ze słońca i odpocząć na świeżym powietrzu.

Słynie z terenów zielonych. Parking jest głównie podziemny, a tunele drogowe również pomagają uwolnić się od zatorów. Zrobiliśmy pieszą wycieczkę z naszym dobrze poinformowanym przewodnikiem Andrew Hutterem. Zakup 24-godzinnej przepustki Oslo Pass był atrakcyjną opcją, aby odwiedzić liczne muzea zaspokajające różnorodne zainteresowania, ale zdecydowałem się skorzystać ze słońca i odpocząć na świeżym powietrzu. Słynie z terenów zielonych.

Parking jest głównie podziemny, a tunele drogowe również pomagają uwolnić się od zatorów. Zrobiliśmy pieszą wycieczkę z naszym dobrze poinformowanym przewodnikiem Andrew Hutterem. Zakup 24-godzinnej przepustki Oslo Pass był atrakcyjną opcją, aby odwiedzić liczne muzea zaspokajające różnorodne zainteresowania, ale zdecydowałem się skorzystać ze słońca i odpocząć na świeżym powietrzu.

Moja własna tajemnicza wycieczka

Tak więc tego popołudnia odbyłem swoją własną tajemniczą wycieczkę, która rozpoczęła się od obejrzenia „zmiany warty” przed Pałacem Królewskim o godzinie 13.30. Następnie skorzystałem z metra w kolejnych trzech miejscach. Najpierw odwiedziłem 28-tysięczny stadion Ullevaal z miejscami siedzącymi, który jest domem reprezentacji Norwegii w piłce nożnej, będącej własnością Norweskiego Związku Piłki Nożnej.

To boisko jest otwarte dla publiczności tylko w dni meczowe, ale dzięki Kierownikowi Centrum Konferencyjnego mogłem siedzieć na miękkich siedzeniach w Sekcji VIP! Następnie udałem się do Parku Vigelanda, który jest największym parkiem rzeźb na świecie z ponad 200 dziełami lokalnego rzeźbiarza Gustava Vigelanda.

W końcu udałem się na wzgórza – do Holmenkollen National Arena, ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu, skąd rozkoszowałem się panoramicznym widokiem na Oslo. Majówka to również święto narodowe w Norwegii, w której wiele miejsc jest zamkniętych, z wyjątkiem miejsc turystycznych i na szczęście otwarte było Muzeum Łodzi Wikingów, gdzie podobały mi się eksponaty, takie jak statek Oseberg, statek Gokstad, statek Tune i inne artefakty. To muzeum i wiele innych znajduje się w zachodniej części Oslo, na półwyspie Bygdoy.

Norwegia to kraj i jego mieszkańcy

Norwegia jest słabo zaludniona z 5,312,300 mieszkańców, rozmieszczonych na łącznej powierzchni 385 207 kilometrów kwadratowych (148 729 mil kwadratowych). Norwegowie kochają swój kraj, są dobrze opłacani i chętnie płacą wysokie podatki, których pułap wynosi 45 procent, w zamian za wysoki standard usług świadczonych w zakresie edukacji, zdrowia i infrastruktury.

Okazało się, że są przyjaźni, nie kierują się chciwością i nie zostawią kamienia na kamieniu, jeśli chodzi o poprawę ich kraju. Przeciętny pracownik w Norwegii pracuje pięć dni w tygodniu, prawie 7 godzin dziennie, co daje 33,4 godziny tygodniowo, a czas dojazdu do pracy wynosi średnio 32 minuty dziennie. Odejdą na czas, ponieważ pośpiech nie sprzyja ich wyluzowaniu.

Nie są nachalni, ale zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc turystom, gdy się do nich zbliży. Norwegowie są świadomi swojego zdrowia i ogólnie jedzą zdrową żywność. Lubią dbać o kondycję i lubią zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak turystyka piesza, jazda na nartach i wędkarstwo. Norwegowie nierzadko mają chaty w górach lub na wybrzeżu, a czasem w obu miejscach, w celu spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Są zorientowani na rodzinę, często w weekendy wyjeżdżają na wieś, aby odpocząć. Wydaje się, że nie kieruje nimi bogactwo materialne.

Norwegowie mogą wypić kilka drinków w weekendy, zazwyczaj podczas posiłków lub przyjęć domowych. Jednak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu nie jest tolerowane. Limit wynosi 0,02 z grzywnami w wysokości miesięcznego wynagrodzenia w połączeniu z dwuletnim wyjazdem z drogi i ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy przed powrotem. Cena kufla piwa lub Guinnessa to około 100 koron (10 euro).

Dumny naród

Jeśli chodzi o osiągnięcia, Norwegowie są dumni ze swoich starań, ale pozostają ugruntowani i nie chwalą się swoimi wyczynami. Istnieje obawa, że ​​ci tradycyjni dyrektorzy mogą się zmienić w związku z pojawieniem się mediów społecznościowych. Norwegia jest bogatym krajem z ponad bilionem aktywów w Funduszu Suwerennego Bogactwa.

Norweski rząd jest jednak ostrożny w kwestii funduszy i zachęca wszystkich do pracy. Norweski król Harold i królowa Sonja to bardzo popularni monarchowie, ale najważniejszą osobą w norweskiej polityce, a na czele rządu stoi premier, obecnie Erna Solberg, szefowa Partii Konserwatywnej. Norwegia jest bogata w zasoby naturalne, w tym ropę, gaz, miedź, ołów i drewno, będące własnością państwa na strategicznych obszarach.

Norwegia to świat ” jest trzecim co do wielkości eksporterem ropy naftowej i jest jednym z 36 krajów OECD, ale nie jest członkiem UE i jest mało prawdopodobne, aby dołączył w dającej się przewidzieć przyszłości. Norwegia to wspaniałe miejsce do życia, ponieważ powietrze jest czyste, rzeki płyną bez przeszkód, a woda z kranu jest nie tylko bezpieczna do picia, ale także smaczna.

Norwescy Wikingowie po raz pierwszy najechali Irlandię w 795 roku, a obecnie możemy zrobić z inwazją i przejąć niektóre z ich nawyków. Moja wizyta w Norwegii otworzyła oczy – prawdziwym odzwierciedleniem tego, jak „żyć i pozwolić żyć”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here