Home Wyjątkowe doświadczenia Tradycje wielkanocne na całym świecie

Tradycje wielkanocne na całym świecie

77
0

W tym roku w tych niezwykłych okolicznościach będziemy obchodzić Wielkanoc inaczej niż w jakimkolwiek innym roku. Wiele tradycji może zostać ograniczonych, ale ciekawie jest zobaczyć, jakie tradycje wielkanocne zdarzają się na całym świecie.

Skąd się wzięły ozdoby na jajka wielkanocne?

W rzeczywistości dekorowanie jajek poprzedza chrześcijaństwo; wygrawerowane jaja znaleziono w Afryce, która ma ponad 50 000 lat. Pierwsi chrześcijanie z Mezopotamii barwili jaja czerwonym barwnikiem, aby przedstawić ukrzyżowanie Chrystusa.

Uważa się, że Kościół chrześcijański przyjął ten zwyczaj już w średniowieczu. Puste jajko jest symbolem jego pustego grobu, a pęknięcie skorupy symbolizuje jego zmartwychwstanie.

Z czasem ozdobne jajka stały się popularnym prezentem, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Najbardziej znanymi ozdobnymi jajkami są oczywiście jajka Fabergé, wykonane przez rosyjskiego jubilera Petera Carla Fabergé w latach 1885-1917 dla rosyjskich carów. Do dziś przetrwały 43 z oryginalnych 50 wyprodukowanych.

Czekoladowe jajka wielkanocne są związane z wynalezieniem formy czekoladowej. W 1875 r. Rodzina Cadbury wyprodukowała pierwsze jajko czekoladowe, a słynne jajko kremowe zostało wprowadzone na rynek w 1971 r. Dziś jajka wielkanocne są ważnym elementem obchodów niemal we wszystkich krajach.

Skąd pochodzi Zajączek Wielkanocny?

Króliki są również kluczowym symbolem Wielkanocy, a niektórzy uważają, że wywodzi się to z Pogańskiego Święta Eostre, obchodzonego na początku wiosny. Zajączek wielkanocny, jaki znamy dzisiaj, pochodzi z Ameryki.

Około XVIII wieku niemieccy imigranci w Pensylwanii w USA przywieźli opowieści o zającu „Osterhase”, znoszącym jaja; dzieci robiły dla niego gniazda, aby złożyć kolorowe jaja.

Zwyczaj ten stał się popularny w całych Stanach Zjednoczonych i ostatecznie zajączek wielkanocny dostarczył czekoladę i inne prezenty! W niektórych krajach inne zwierzęta dostarczają jajka wielkanocne, w Szwajcarii to kukułki, aw niektórych częściach Niemiec lis!

Na całym świecie ludzie nadal obchodzą Wielkanoc i wszyscy mają swoje własne małe różnice, jeśli chodzi o ich tradycje.

Rosja

Tradycją rosyjskich katolików jest posiadanie „Baranka maślanego”, rzeźby baranka wykonanej z masła, towarzyszącej wielkanocnemu posiłkowi. Baranek symbolizuje początek wiosny, a baranek maślany jest zwykle kształtowany ręcznie lub przy użyciu formy w kształcie baranka.

Polska

Polska ma bardzo wyjątkowe tradycje. „Kosz Błogosławieństw” jest niezbędny, jeśli chodzi o Wielkanoc w Polsce. Małe koszyczki wypełnione jajkami, chlebem, solą, pieprzem, ciastem i białymi kiełbasami rozpoczynają obchody Wielkanocy w Wielką Sobotę.

Następnego dnia po Wielkanocy chłopcy uderzają swoje dziewczyny małymi gałązkami wierzby, a we wtorek wielkanocny kolej dziewczyn, by przygarnąć swoich chłopaków!

Niemcy i Austria

„Koszyczki wielkanocne” wypełnione czekoladą, pisankami i wszelkiego rodzaju zabawkami to nie lada gratka dla dzieci w Niemczech i Austrii . „Osternest” jest zwykle ukryty gdzieś w ogrodzie i dzieci muszą na niego polować. Inną tradycją jest „Tapping Egg”, w którym głównym celem jest rozbicie jaja drugiej osoby.

Szwecja

W Wielki Czwartek szwedzkie dzieci przebierają się za „Wielkanocne wiedźmy”, co bardziej przypomina Halloween! Do przesądów wielkanocnych należy wiara w czarownice i ich czarną magię podczas obchodów Wielkanocy.

Grecja

Na greckiej wyspie Korfu tradycją jest wyrzucanie z balkonów dużych glinianych garnków wypełnionych wodą, aby odeprzeć złe duchy i zaznaczyć początek wiosny.

Norwegia

Od około 1923 roku wyjątkową tradycją wielkanocną w Norwegii jest czytanie powieści kryminalnych lub „Påskekrimmen” lub oglądanie dramatów kryminalnych! Wielu wydawców i stacji telewizyjnych tworzy nowe thrillery kryminalne tylko na Wielkanoc.

Australia

W Australii Wielkanoc to początek jesieni. Bilby, rodzime zagrożone zwierzę, zastępuje królika wielkanocnego w Australii; istnieją czekoladowe bilardy, a producenci przekazują część zysków na ochronę zagrożonych gatunków.

Węgry

Węgrzy świętują Wielkanoc z zabawą i zabawnymi tradycjami. „Ducking Monday” lub „Water Plunge Monday” to węgierska tradycja, w której młodzi mężczyźni wylewają wiadra wody na głowy młodych kobiet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here